Újabb kutatás-fejlesztési projekt indul az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon

Csaknem 800 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Bábolna Tetra Kft. és a Széchenyi István Egyetem által létrehozott konzorcium a kormány által meghirdetett „2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ” kutatás-fejlesztési program keretében. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz benyújtott „Új módszertanon alapuló vakcinagyártásra optimalizált embrionált tyúktojások (VacOvo) előállítása speciális genetikai hátterű tenyészállományokkal” című pályázat a hazai vakcinagyártás hatékonyságának javítását szolgálja.

301986752_417324387051478_3466564385850059417_n.jpg

A projekt keretében a kéttagú konzorcium az oltóanyag-előállítás szempontjából ideális, természetes immunválaszra (alacsony interferonszintű, illetve nagy víruskihozatalú) és növelt allantoistartalomra optimalizált, megfelelő fizikai tulajdonságokkal rendelkező vakcinatojás fejlesztését tűzte ki célul, kifejezetten erre a célra szelektált, kiemelkedő tojástermelő képességű, speciális tenyészállományok kialakításával. A kísérleti fejlesztést és ipari kutatási elemeket tartalmazó kutatási folyamat lényege immunológiai és genetikai alapon laboratóriumi, illetve egyéb műszeres mérésekkel meghatározni és kiválasztani a vakcinatojás előállítására legalkalmasabb pedigrévonalakat, ezek meghatározásához a szükséges utódteszteket lefolytatni, továbbá modellkísérletek során és üzemi körülmények között tesztelni az ezek keresztezéséből származó állományokat. A konzorciumvezető a pedigré vonalait a termeléssel összefüggő értékmérő tulajdonságok mellett a vakcinatermelő képesség alapján is szelektálni fogja, ami lehetővé teszi a külföldi oltóanyaggyártók igényeinek becsatornázását is.

image.png

A szakmai megvalósításban a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara konzorciumi partnerként a projektben előállított egyes keresztezési kombinációk tesztelését, modellkísérleteket, immunológiai vizsgálatokat, és egyes technológiafejlesztési és laboratóriumi feladatokat végez.

A kutatás-fejlesztési munka eredményeként várhatóan két új piacképes termék jön létre. Egyfelől a speciális vakcinatojás termelésére alkalmas tenyészállomány két genetikai változatban, másrészt az általuk termelt oltóanyag termelésére szolgáló, immunológiai szempontból optimalizált, növelt allantoistartalmú barna vagy fehér héjszínű, embrionált vakcinatojás (VacOvo), melynek közvetlen felhasználói a hazai és külföldi vakcinagyártó cégek.

A projekt megvalósulása összességében hozzájárulhat az egészséges élet megőrzését szolgáló megelőző, gyógyító és ellátó rendszerek kialakításához.