Környezetvédelem/Fenntarthatóság
Pinke Gyula, Dunai Éva, Majdán Tünde, Papp Veronika, Vasas Dávid, Giczi Zsolt, Varga Zoltán
A gyomnövényzet tömegviszonyai gyomfésűvel kezelt és gyomirtásban nem részesült facéliavetésekben
Egyes gyomirtó szer hatóanyagok forgalomból történő kivonása nagy kihívás elé állította a facéliavetőmag-termesztőket az elmúlt években. A konvencionális gazdálkodók körében jobbára kedvezőtlen visszhangot kiváltó ilyen jellegű rendeletek pozitív hozadéka, hogy még őket is a környezetbarát gyomszabályozási technológiák kipróbálására ösztönözheti. Így került sor a gyomfésű tesztelésére a Mosoni-síkságon, a hazai mézontófűtermesztés bölcsőjében. Cikkünkben bemutatjuk az eljárás gyomokat gyérítő hatékonyságát, abban bízva, hogy a gyomfésű egyre több facéliatermesztő eszköztárába is bekerül.
Kalocsai Renátó, Giczi Zsolt, Szakál Tamás, Centeri Csaba, Biró Zsolt, Vona Márton, Kubina Lajos, Zsebő Sándor, Kulmány István, Vona Viktória
A pH, a karbonát- és az agyagtartalom hatása a magyarországi talajok magnézium mérési módszereire
SOIL SYSTEMS, 8 : 2 Paper: 49 (2024)
10.3390/soilsystems8020049
A talaj tápanyag-gazdálkodására vonatkozó pontosabb információk a környezetvédelem, a természetvédelem, a bányászat csökkenése, a talajvédelem stb. miatt kulcsfontosságúak. A talaj magnézium (Mg) tartalmának meghatározására szolgáló analitikai módszereket - kálium-klorid (KCl), Mehlich 3 (M3), vizes kivonat (WA) és kobalt-hexamin (CoHex) kivonat - röntgenfluoreszcencia (XRF) mérésből származó összes elemtartalommal hasonlítjuk össze. A felvehető és az összes Mg-tartalom arányát kiszámítottuk és összehasonlítottuk a teljes adathalmazon. Az eredmények azt mutatták, hogy az Mg-tartalom mérési módszerek közötti lineáris regresszió minden pár esetén szignifikáns volt. A KCl és a CoHex módszer közötti lineáris kapcsolatnak van a legmagasabb determinációs együtthatója (R2 = 0,96), ezt követi a WA-M3 (R2 = 0,68), az M3-CoHex (R2 = 0,66) és az M3-KCl (R2 = 0,60). A talajból történő Mg kivonására a legnagyobb hatékonyságot az M3 oldat mutatta.
Munkánk második része a CaCO3, a pH, a talajtextúra és az agyagtartalom hatásának elemzése a talajok mérhető magnéziumtartalmára. Megállapítottuk, hogy az extrakciós módszer, a talaj és a talajtulajdonságok osztályozási módszere befolyásolja az értékelést. Ezek az eredmények segíthetik a tápanyag-utánpótlást és a talajok meliorációját, illetve az ásványi tápanyagok, különösen a Mg felvételének vizsgálatát.