Pedagógusnap: elismerést kapott a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári oktatója

A mosonmagyaróvári önkormányzat május 30-án tartotta pedagógusnapi ünnepségét, amelyen átadták Mosonmagyaróvár kiváló pedagógusainak szóló kitüntetést is. Az elismerés annak a személynek adható, aki legalább tíz éve a város oktatási, nevelési intézményeiben tevékenykedik és hosszabb időszak alatt kiemelkedő munkásságot folytat. A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karáról az idei évben Prof. Dr. Varga László egyetemi tanár kapta meg a Mosonmagyaróvár város kiváló egyetemi oktatója díjat egyetemi oktató munkája, publikációs tevékenysége és a szakmai közélet által elismert életútja alapján.

IMG_0090.jpgForrás: duoinfomovar.hu / Milkovits Péter

Varga László 1971-ben született Kapuváron. 1994-ben szerzett agrármérnöki, majd 1996-ban tejipari szakmérnöki oklevelet a Pannon Agrártudományi Egyetem Mosonmagyaróvári Mezőgazdaság-tudományi Karán. 1994 és 1997 között állami ösztöndíjas doktorandusz volt a Pannon Agrártudományi Egyetemen. Angol nyelven írt PhD-értekezését 2000-ben védte meg summa cum laude minősítéssel. 2008-ban habilitált doktori címet szerzett a Nyugat-magyarországi Egyetemen. Egyetemi oktatói pályafutása 1999-ben vette kezdetét. 2010 óta egyetemi tanári beosztásban tevékenykedik, jelenleg a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának Élelmiszer-tudományi Tanszékén. Emellett a Wittmann Antal Növény-, Állat- és Élelmiszer-tudományi Multidiszciplináris Doktori Iskola vezetője és egyben a Széchenyi István Egyetem Egyetemi Doktori Tanácsának elnöke. Korábban tudományos és külügyi rektorhelyettes (2013-2015), tudományos és külügyi dékánhelyettes (2007-2012), intézetigazgató (2012-2014), valamint tanszékvezető (2003-2006) is volt.

Főbb oktatási és kutatási területei a mezőgazdasági és élelmiszer-mikrobiológia, valamint a tejtudomány, azon belül is a tejmikrobiológia, a tejhigiénia és a tejipari technológia. Tudományos közleményeinek MTMT szerinti száma: 227, kumulált impaktfaktora: 115,6, a tudományos közleményeire érkezett független hivatkozások száma: 2178, Hirsch-indexe: 25. Öt egykori doktorandusza már megszerezte a PhD-fokozatot, emellett jelenleg további hét PhD-hallgató társ-témavezetői teendőit látja el. Pályafutása során több mint 20 db jelentős K+F+I projekt és egyetemi (TIOP, TÁMOP, EFOP) pályázat megvalósításában, valamint 40-nél több tudományos és tudomány-népszerűsítő rendezvény, köztük 15 nemzetközi-, ill. világkonferencia szervezésében vett részt.

2002-ben elnyerte az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíját, 2006-ban pedig első helyezést ért el a Magyar Mikrobiológiai Társaság cikkpályázatán, a mezőgazdasági és élelmiszer-mikrobiológiai tudományos szekcióban. Az MTA Veszprémi Területi Bizottsága 2009-ben neki ítélte oda “Az Év Kutatója” díjat az élettudomány területén. 2023-ban megkapta az Óvári Gazdászok Szövetségének Wittmann Antal-díját. Jelenleg az MTA Agrártudományok Osztálya Állattudományi Tudományos Bizottságának alelnöke és az Országos Doktori Tanács tagja. Számos tudományos folyóirat szerkesztő-bizottságában tevékenykedik.

Varga László széleskörű és kivételesen magas színvonalon folytatott közel három évtizedes szakmai-közéleti tevékenységével nagyban hozzájárult a Széchenyi István Egyetem szakmai színvonalának és tudományos rangjának növeléséhez, valamint hazai- és nemzetközi elismertségének öregbítéséhez.