Új adatokkal bővült a dunaszegi gyepfelvételezés kísérletsorozata

Folytatódott a Győr-Moson-Sopron vármegyében, Dunaszeg határában lévő legelőn végzett kísérletsorozat.

A Széchenyi István Egyetem Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ szakemberei újabb terepi napot tartottak a "Mesterséges intelligencia (AI) alapú IoT eszközök fejlesztése a fenntartható és természetközeli szarvasmarhatartás elősegítése érdekében" című projekt harmadik gyakorlati programján, Dunaszegen.

A Natura 2000 védelem alatt álló, természetközeli, kísérleti gyepet alkotó három kísérleti területegység tárgyévben harmadik, növényállomány összetétel és fitomassza hozam felmérését végeztük el a húsmarha legelő 73 darab felvételi pontján.

Dunaszeg_legelo_terkep2.jpg

A cönológiai felvételezést területegységenként, az adott gyepasszociáció nyárutói aszpektusának botanikai összetételét reprezentáló mintavételi pontokon, Balázs-féle kvadrát módszerrel végeztük. Rögzítettük a helyszínen aktuálisan található fajok borítási értékeit. Ugyanekkor fitomassza hozam mérés zajlott keretes nyírási próbával, valamint ellenőriztük a mintavételi pontok GPS koordinátáit.

20240911_103221.jpg

Mivel a kísérleti gyepterület legeltetési rendje a helyi gazdálkodó húsmarha állományának termelési ciklusához alkalmazkodik, a legeltetés szeptemberi kezdete alapvetően befolyásolta az élő és a holt fitomassza arányát. Az elhalt növényi maradványok ugyanakkor húsmarha esetén a takarmánybázis alkotói, így pontos felmérésükkel adatokat tudunk szolgáltatni a hasonló hasznosítási móddal gazdálkodók számára.

20240911_091326.jpg

A rendkívül aszályos nyár után hullott csapadék hatására az 1. és 2. területegységben a zöld fitomasszát a kiritkult gyepben megjelenő Stellaria sp. egyedek jelentették. Érdemes kiemelni, hogy a harmadik területegység esetében kifejezetten értékes és fajgazdag növényállományt rögzíthettünk.

20240911_101329.jpg

Az állattartó telep másik részén található, 10 hektáros bivalylegelőn végzett tavaszi adatgyűjtés révén kéziratot állítottunk össze a speciális hasznosítású területen található gyepasszociáció ökológiai mutatószámainak feldolgozásával. A vizsgálatsorozat tovább folytatódik, a fejleményekről beszámolunk majd.

20240911_101340.jpg

Nyílt nap

A karon 3 alkalommal is lesz lehetőség személyesen megismerni képzéseinket és a hallgatóinknak kínált lehetőségeket:

Helyszín: Mosonmagyaróvár Lucsony u. 2.

Időpontok: 

2024. november 8. (péntek)

2024. december 13. (péntek)

2025. január 17. (péntek)

PontÓvár

PontÓvár egyetemi felkészítő:

https://felveteli.sze.hu/pontovar