Sikeres szakmai rendezvény volt a 2022/23. tanév Kitaibel-verseny döntője
A korábbi évtizedekhez hasonlóan a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara a mostani tanévben is többféle módon támogatta, hogy a Kitaibel Pál Középiskolai Biológiai és Környezetvédelmi Tanulmányi Verseny keretében a természetvédelmi és környezetvédelmi kutatásokkal foglalkozó fiatalok megmutathassák eredményeiket a szakmai zsűrinek. Jó szakmai légkörben 2022. június 5-én került sor a 2022/23-as tanév döntőjére. A rendezvényt Dr. Vitályos Gábor Áron (ELTE Tanító- és Óvóképző Kar egyetemi docense), a Szervezőbizottság elnöke, nyitotta meg, majd az Egyetem képviseletében Dr. Torma András, az Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszék tanszékvezetője, köszöntötte a résztvevőket.
A versenyre 52 csapat regisztrált, és közülük a tesztfeladatokkal elért pontok alapján a zsűri 14 csapat továbbjutását javasolta a döntőbe. A csapatoknak a döntőben egy projektet kellett közösen bemutatniuk, amelynek az absztraktját előzetesen beküldték. A döntőre 12 csapat érkezett meg és mutatta be a természetvédelmi vagy környezetvédelmi problémával kapcsolatos projektjét amely javaslatokat, terveket, méréseket vagy megvalósított tevékenységeket is tartalmazott. A bemutatott munkák nagyon változatosak voltak, hallhattunk tőzegmohás átmenetiláp vízutánpótlásának vízvizsgálatáról, különböző területek növényeinek vagy éppen inváziós fajainak felméréséről valamint a déli határvidék erdőiben, a migráció okozta szeméthalmok csökkentése érdekében végzett munkálatokról. Vizsgálták hangyafajok és a talaj közti kapcsolatot, a budapesti Népliget fáinak tavaszi aktivitás változását, talajvíz mennyiségének változását, a hódok szerepét a biodiverzitásra, betonmeder hatását a patak talajára és flórájára, a méhek színlátást, a hagyományos szőlőtermesztés előnyeit.
A zsűri nagyon nehéz helyzetben volt, mivel minden csapat bemutatója nagyon alapos és színvonalas volt. A bemutatókra összeállított diasorok igényesek, tartalmasak voltak és a legtöbb esetben elsősorban saját képeket tartalmaztak. A versengő csapatok minden tagja kivette a részét a munkából és az előadás megtartásából is.
A zsűri végül öt csapatot jutalmazott helyezéssel és díjakkal.
Első helyezett:
Medgyesi Júlia (ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium, Budapest). Előadásának címe: Méhek nélkül nincs élet?
Második helyezett:
Legjobb csapat (Hradszki Noémi, Kátai Márk, Tóth Janka Flóra - Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, Érd). Előadás címe: Betonmeder hatása a Benta-patak talajára és flórájára
Harmadik helyezett
Kunsági Betyárok (Gerstenbrein Péter, Kovács Mihály, Nagy Koppány - Piarista Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Óvoda, Kecskemét). Előadás címe: Aszály a Kiskunságban.
Különdíj
Ega (Varga Boróka, Bartos Eszter - Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium, Aszód). Előadás címe: Járművek árnyékában.
Novik (Szentkuti Boglárka, Lukács Írisz, Kvák Dávid - Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, Székesfehérvár). Előadás címe: A Kőszárhegy kincsei.
Gratulálunk a helyezést elért csapatoknak és felkészítő tanáraiknak és köszönjük a részvételét minden csapatnak és közreműködő pedagógusnak és szülőnek!
A verseny lebonyolításában több szervezet működött együtt a Széchényi István Egyetemmel:
Magyar Biológiai Társaság, Jane Goodall Intézet és az 50 éves Hortobágy Nemzeti Park Igazgatósága
A verseny a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósult meg.
A következő tanévben folytatódik a verseny, várjuk arra is a csapatok jelentkezését!