Robotok és gépi látás – ez a magyar egyetem élen jár az agrárdigitalizációban
A Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díjjal ismerte el a Széchenyi István Egyetem e témában végzett munkásságát.
A Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület (MPGE) minden évben Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díjjal ismeri el azon személyek, szakmai műhelyek munkásságát, akik/amelyek kiemelkedő sikereket érnek el a digitalizáció elterjedésében és elterjesztésében. Az idei elismerést Varga Péter okleveles kertészmérnök, a Karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatója, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport és a Széchenyi István Egyetem érdemelte ki. Az átadásra Kecskeméten a 10. PREGA agrárdigitalizációs konferencián került sor.
A Széchenyi István Egyetem – azon belül is az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ, illetve a Digitális Fejlesztési Központ – kiemelkedő szerepet játszik a precíziós mezőgazdaság magyarországi fejlesztésében. Az intézmény az Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díjat az indoklás szerint úttörő, kiemelkedő képzési és kutatási tevékenységéért, valamint a Kárpát-medencei termelők felkészítésében, oktatásában végzett munkája elismeréseként érdemelte ki. A kitüntetés kapcsán az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékánjával, dr. Tóth Tamással és szakértő kollégáival beszélgettünk.
Segítő kéz az alkalmazkodáshoz
– Az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar – igazodva a Széchenyi István Egyetem fő stratégiai céljaihoz – oktatási-kutatási tevékenységét a fenntarthatóság mellett olyan hívószavak jellemzik, mint a korszerű élelmiszer-technológiák, a precíziós gazdálkodás és az agrárdigitalizáció – bocsátotta előre Dr. Tóth Tamás dékán. – Fontos feladatunknak tekintjük, hogy segítsük az agráriumot a változó körülményekhez való alkalmazkodásban, az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) szempontok széles körű érvényesítésében és a klímaváltozás hatásainak enyhítésében, továbbá hogy e célokat a legkorszerűbb technológiákkal támogassuk. Ez a díj a Széchenyi István Egyetemen belüli szervezeti egységek multidiszciplináris szemléletű együttműködésének eredményességét dicséri, amelyben – többek között – az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar, a Digitális Fejlesztési Központ, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutatóközpont, valamint Smart Farm tangazdaságunk munkatársai vesznek részt. Így most is igazolást nyert intézményünk névadójának, Széchenyi Istvánnak az ismert gondolata: „Egynek minden nehéz; soknak semmi sem lehetetlen".