Rel kutatás - helyi termékekkel kapcsolatos vizsgálatok és beiskolázás
2022. szeptemberében és októberében – a Szigetköz Szatyor Vásár keretein belül – a helyi termékek termelőinek és fogyasztóinak megkérdezésére, felmérésére került sor három alkalommal. A vizsgálatok fókuszában a termelők jövőképének vizsgálata, attitűd felmérése, valamint az aktuális problémáinak feltérképezése állt, ezzel együtt sikeres beiskolázási tevékenységre is sor került hallgatói közreműködéssel. A felmérést az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Agrárökonómiai Tanszékének oktatói – Miklósné Dr. Varga Anita és Dr. Kacz Károly – vezették.
A helyi termelői piacokon közel 4.000 vásárló vett részt, akik közül számos érdeklődő állt meg az egyetemi standnál egy rövid interjúra, illetve érdeklődtek a képzésekről. Számukra tájékoztató prospektust adtak át a jelen levő oktatók és hallgatók.
A fent említett kutatás aktualitását az adja, hogy a különböző értékesítési megoldások iránt fogyasztói és termelői oldalról is egyre növekvő az igény. A termelőket a jobb jövedelmezőség, míg a fogyasztókat a megbízhatóság és a termékek frissessége motiválja. A helyi szükségletek helyi termelésből való kielégítésének igényével ugyanakkor megjelenik mindkét fél részéről a fenntartható és felelős gazdaság iránti elkötelezettség is. A rövid ellátási láncnak (REL) köszönhetően a helyi értékek helyben maradnak és az élelmiszerek minimális szállításnak köszönhetően kevés károsanyag kibocsátás után kerülnek a fogyasztókhoz.
A tanszék és a Szigetköz Szatyor (a helyi termelői vásárok szervezője Győr-Moson-Sopron megyében) együttműködése nem újkeletű. 2015-ben egy, a jelenlegihez hasonló, nagy mintaszámú kérdőíves felmérésre már sor került. A szatyor „rendszer” célja, hogy támogassa a helyi termelőket, megkönnyítse munkájukat, ezáltal lehetőséget adva a vevőknek arra, hogy mindig friss, helyi áruhoz jussanak közvetlen a termelőtől.
A dunaszegi rendezvény színvonalát nagyban emelte Dr. Nagy István agrárminiszter úr jelenléte, aki meglátogatta az egyetemi standot, továbbá érdeklődött a kutatás céljairól és a tanszék munkájáról. Az első kutatási eredmények már bemutatásra kerültek a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán 2022. november 3-án megtartott „Társadalom – Gazdaság – Természet Szinergiák a Fenntartható Fejlődésben” című nemzetközi tudományos konferencián.