Precíziós szakmai fórummá alakult a hatos csoport Óváron

A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karára a tudás fejlesztése mellett többféle szakmai előny miatt is érdemes beiratkozni. A hatos csoportból Mészáros Dániel, a KEVE Zrt. egyik vezetője, frissen végzett óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök válaszolt a kérdéseinkre.

Kép1.jpg

A hatos precíziós mezőgazdasági szakmérnök csoport Mosonmagyaróváron

 

Hogyan kerültél Mosonmagyaróvárra?

Két fő oka is volt, az egyik, hogy cégcsoporton belülről vállaltuk, hogy részt veszünk a precíziós pályázatban, aminek egy része lehet a szakképzés elvégzése. Nagy Gábor munka- és szaktársammal együtt érkeztünk Óvárra. A másik indíttatás pedig, hogy mintegy 5500 hektáron végzünk sok éve már precíziós gazdálkodást. Ennek két vonalát képviseljük Gáborral, hozzá tartozik a gyakorlat, a tevékenységek fizikai oldala, a gépek, az eszközök és a termesztéstechnológia precíziós része. Az én területem pedig az ökonómia, a gazdasági, gazdaságossági kérdésekkel foglalkozom, ahol elsősorban az a lényeg, mit mutatnak a számok. Fontos, hogy mi és hogyan éri meg a precíziós technológiák közül beillesztve a gyakorlatba. Nagyon érdekes volt a képzés ebből a gazdasági szempontból is. Hasznos volt megismerni, hogyan lehet fejleszteni a megfigyelések, a monitorozás hatékonyságán.

Kép2.jpg

Mészáros Dániel, az Óváron végzett hatodik precíziós mezőgazdasági szakmérnök csoport tagja

 

A technológia nagyjából azonos a telephelyeink földjein, Tabajd, Baracska, Pázmánd esetében. Azonban sok további fontos változó van az egyenletben, ezek a körülmények, a talajtípus, a növénytulajdonságok és az egyebek függvényében meghatározzák az eredményeket, a hatékonyságot és a megtérülést is. Elkötelezettek vagyunk a precíziós gazdálkodás iránt, hatalmas adathalmazból igyekszünk leszűrni az összefüggéseket és a következtetéseket. Tudnunk és mérnünk kell, hogy egy tábla miért lett jobb valamiben a másiknál.

A képzésben főként az érdekelt, hogy lehetne kiszűrni, mivel tudunk közgazdasági előnyre szert tenni a precíziós gazdálkodási elemek közül. Sok dolog jó ugyanis a technológiai kínálatban, de azt keressük, mi az, amire megéri befektetni, amit fejleszteni érdemes a gazdaságunknak, mert hozamnövekedést vagy költségmegtakarítást eredményez.

Kép3.jpg

A modern géppark és a szaktudás is megvan a KEVE Zrt. rendszerében

 

Miért volt hasznos és miben segített neked a szakmérnöki képzés?

Számomra jelentős előrelépést hozott a képzés a módszertanban, az AgroVIR farmmenedzsment szoftverből jól tudunk adatokat kinyerni, az itt elsajátított tudás pedig közelebb juttatott minket a döntéstámogatási céljainkhoz. Ehhez alapfeltétel, hogy az elemzésekhez az adatok precízen legyenek rögzítve. A rendszerünkben a hozam az egyik fő mutató, ami kiegészül a munkaműveletek adatainak megjelenítésével, a költségek, a ráfordítások és a hatások információival. Fontos tudni, melyik táblában mi történt és annak mi lett termésben az eredménye? Erre kiváló a vállalatirányítási rendszer, aminél minden évben figyelembe kell venni, ha bejön egy új tényező, változnak a körülmények és a feltételek, a termőhelyi adottságok és az időjárás.

Kép4.jpg

A helyspecifikus gazdálkodásra mindenben alkalmas kombájn a gépszínben a KEVE Zrt. egyik telephelyén

 

A témához tartozik, hogy a cégvezetés elkötelezett szándéka szerint a precíziós állattartás fejlesztésében is gondolkodunk. A Baracskán található, évi 10-15 ezres hízót kibocsátó modernizált sertéstelepünk esetében érdemes lehet tovább haladni a precíziós, adatalapú irányba.

A képzés remek volt a látókör szélesítésére, a Gábor és kollégái által végzett terepi munkák gyakorlatának mélyebb megismerésére is. Az erőforrás felhasználás hatékonysága egyre inkább cél, ebben nagyon jó eszköz a precíziós gazdálkodás, az inputanyagok logikus és okszerű alkalmazása. Ökonómiai szempontból is így van ez, amit igyekszünk számszerűsíteni.

Kép5.jpg

Mészáros Dániel az ökonómiai területeken igyekszik minél magasabb szintre fejleszteni a precíziós gazdálkodást

 

Hogy állt össze és alakult csapattá a hatos csoport a képzés alatt?

Örömteli, hogy jó képességű társaság gyűlt össze, emberileg is. Barátságok köttettek, üzleti kapcsolatok is alakulhatnak a közös élményeket és eszmecseréket követően.

Rengeteg nagy tudású ember alkotta a csoportot, a szakmából itt olyanok találkoztak össze, akik érdeklődése egyezik, ezért egyfajta fórumként működtünk a mindennapokban. 

Megosztottuk egymással a tapasztalatokat, az ötleteket, a vizsgálatok eredményeit és a javaslatainkat is. Több szemlélet tudott találkozni, ami sokszor más megvilágításba helyezte a megoldásokat. Jó beszélgetések voltak.

 

Vár Óvár: készülhet a hetedik csoport

Az eddigi csoportok sikerei után is sok gyakorlattal, interaktív, szakmai tudással és új ismeretekkel várjuk az egykori és a leendő óvári gazdászokat is – mondta a szak vezetője, dr. Vona Viktória.

 

 

Szerkesztette:

Csurja Zsolt

Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök, 3-as csoport

Nyílt nap

A karon 3 alkalommal is lesz lehetőség személyesen megismerni képzéseinket és a hallgatóinknak kínált lehetőségeket:

Helyszín: Mosonmagyaróvár Lucsony u. 2.

Időpontok: 

2024. november 8. (péntek)

2024. december 13. (péntek)

2025. január 17. (péntek)

PontÓvár

PontÓvár egyetemi felkészítő:

https://felveteli.sze.hu/pontovar