Megvannak az Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díj 2025-ös elismerései

Forrás: https://digitalisagrarakademia.hu/2025/02/04/agrargazdasagdigitalizaciojaertdij2025kecskemet/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1SvcP4WolQ-a34mbkk6oQhpU_dscBcmU57eCvuf_7EeEKX9_aWQFXtr34_aem_Oxz_sO3G-K2MGCHhgH-H6A

 

A Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület 2025-ben is Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díjat adományozott a digitalizáció elterjedésében kiemelkedő eredményt elérő következő személyeknek, szakmai műhelyeknek. Az átadásra Kecskeméten a 10. PREGA agrárdigitalizációs konferencián került sor.

20250204_192842-2048x1536.jpgAz MPGE elnöksége adta át az Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díj 2025-ös elismeréseit Kecskeméten

 

Széchenyi István Egyetem


A Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díjat adományoz a Széchenyi István Egyetemnek az agrárgazdaság digitalizációja terén végzett úttörő és kiemelkedő képzési és kutatási tevékenységért
, valamint a Kárpát-medencei termelők felkészítésében, oktatásában végzett munkája elismeréseként.

A Széchenyi István Egyetem és azon belül az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar és a Digitális Fejlesztési Központ képzési és kutatási tevékenységeivel kiemelkedő szerepet játszik a precíziós mezőgazdaság magyarországi megteremtésében, fejlesztésében. Az intézmény számos kutatási és fejlesztési projektet indított el vagy részese azoknak, amelyek célja a korszerű agrártechnológiák elterjesztésének ösztönzése és azok adaptációs folyamatainak erősítése a hazai agrárágazatban. A Digitális Agrárakadémia Plusz Program és az Agrár-EDIH projektek megkerülhetetlen szereplője. A SZE munkatársai a Digitális Agrárakadémia Plusz Program keretében több ezer Kárpát-medencei gazda, digitális átállásra való felkészítésében vett részt.

A Széchenyi István Egyetem oktatási tevékenységével országosan is úttörő munkát lát el a precíziós gazdálkodás elősegítése terén. A több mint 21 precíziós mezőgazdasághoz köthető képzése, közülük az országosan is ismert, nyolcadik évfolyamnál tartó Precíziós mezőgazdasági szakmérnök és szaktanácsadó, a Drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzési szak, a Precíziós állattenyésztési és takarmányozási szakmérnök és szaktanácsadó, valamint az Agrártérinformatikai és agrárdigitalizációs specialista képzésekkel pioneer szerepe megkérdőjelezhetetlen a hazai agrárszektorban.

Az intézmény szakemberei kiemelt szerepet fordítanak a precíziós mezőgazdasághoz köthető rendezvények szervezésére, szakmaközi csoportokban történő aktív részvételre és azok megújítására. Ennek keretében aktív szerepet vállalt a Digitális Jólét Program keretében megalakult a Magyarországi Drón Koalíció kialakításában.

Kiemelt szerepet tölt be az agrárdigitalizációs tevékenységekben az Agrár és Élelmiszeripari Kutató Központ (SZE-AÉKK) és a Smart Farm tangazdaság. Az AÉKK legfőbb célja, hogy a fenntartható mezőgazdasággal és az élelmiszeriparral (élelmiszertudománnyal) összefüggő kutatási tevékenységeket szervezze. A Központ részt vesz a releváns K+F+I pályázatok megírásában és végrehajtásában. A SZE-AÉKK koordinálja az agrár- és élelmiszeripari kutatások és vállalati együttműködések kiszolgálását biztosító laboratóriumok (például víz-, talaj-, takarmány- és élelmiszerminták fizikai-, kémiai és mikrobiológiai vizsgálata) működését. A Központ stratégiai célja olyan innovatív kutatóegységek kialakítása, melyek a precíziós, fenntartható élelmiszer-előállító termékpályához kötődő gyakorlatorientált oktatási és kutatási feladatok támogatását segítik elő. Számos kutatást és kísérletet végeznek, a szakembereik tevékenyen hozzájárulnak a modern mezőgazdasági gyakorlat megvalósításához és a hallgatók agrárdigitalizációs szintjének növeléséhez.

Varga Péter okleveles kertészmérnök, a Karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatója


A Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díjat adományoz Varga Péter, a Karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola igazgatója, a felvidéki Gazda Polgári Társulás elnöke részére az felvidéki agrárgazdaság digitalizációjának fejlesztésében, a gazdák felkészítésében, oktatásában végzett munkája elismeréseként.

A felvidéki Karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskola a felvidéki magyar agrárszakoktatás területén kiemelt szerepet tölt be. Varga Péter a Brünni Agrártudományi Egyetem Kertésztudományi Karán kertészettudományokból és növénynemesítésből diplomázott. Az egyetem befejezése után agrárméréstechnikai eszközökkel kereskedik, majd 1993-ban kap felkérést a Karvai Mezőgazdasági Szaktanintézet tangazdaságának vezetésére, többszöri átalakulás után 2008-tól az iskola igazgatója. Igazgatóként, az agrárinformatikai ismereteire alapozva céljának tekinti az új oktatási és tanulmányi területek bevezetését, így az agrárinformatikára összpontosító tudományterületeket, mint a dróntechnológia, az autonóm rendszerek és a mezőgazdasági robotika, valamint az adat alapú gazdálkodás. Az új technológiák oktatásában fontosnak tartja a kisgazdaságokban történő alkalmazás lehetőségének bemutatását is.

2013-tól a felvidéki Gazda Polgári Társulás elnökeként aktívan tevékenykedik az agrárdigitalizáció eszközeinek gyakorlati felhasználásának bemutatásában és népszerűsítésében. Támogatta és személyesen is részt vett a Digitális Agrárakadémia Plusz Program keretében a digitalizáció lehetőségeit bemutató tananyagok elkészítésében, szakmai rendezvények szervezésében. Prioritásként kezeli a digitalizációs területet érintő felnőttképzéseket, a falugazdász és a szaktanácsadó képzéseket.

20250204_185547-2048x1536.jpgJobbra Varsányi Miklós agronómus, mellette Csepregi Attila ügyvezető, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport két szakembere

 

Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport

A Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület Agrárgazdaság Digitalizációjáért Díjat adományoz a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport részére a digitális technológiák, szolgáltatások kipróbálásában és bevezetésében, valamint a digitális technológiák bemutatásában végzett innovációs tevékenységéért.

A Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport mintegy 3000 hektár saját területen gazdálkodik Lajoskomárom község környezetében. Ezen felül 2000 hektáros területen biztosítanak teljes körű bérmunka szolgáltatást (szellemi és fizikai), valamint további 3000 hektáron részleges bérmunkát (egy-egy technológiai elem kivitelezése megrendelésre). Erről az összesen nagyjából 8000 hektárnyi területről kerül le termény, melyet saját tárolókapacitásukkal szolgálnak ki (2 szárító, 75 000 tonna tárolókapacitás). A cégcsoport saját állattartó teleppel is rendelkezik egy 1200 anyakocás csúcstechnológiát tartalmazó sertéstelep formájában, melynek további bővítése folyamatban van. Céljuk, hogy a növénytermesztés és az állattenyésztés harmóniában működjön az elérhető legmagasabb szinten.

A gazdaság a szántóföldi növények terén őszi búzával, kukoricával, őszi árpával foglalkozik jelentős területen, melyek közül az őszi búzának és árpának vetőmag előállítói is, melyhez saját vetőmagüzemmel rendelkeznek. Hibrid kukorica vetőmag termesztésével is foglalkoznak, melyhez mintegy 260 hektár öntözhető területtel is rendelkeznek. Az öntözhető földeken szója vetőmag előállítással is próbálkoznak. A hazai „kommersz” növények mellett mintegy 400 hektáron cukorrépát is termesztenek a hazai cukorgyártás számára, melyet általában – a hazai gyakorlatnak megfelelően – tavaszi árpa követ. Mindemellett mintegy 250 hektár lucernával is rendelkeznek, illetve lucerna vetőmagot is állítanak elő. Évente átlagosan 200 és 400 hektár közötti területet tudnak istállótrágyával ellátni, ezen felül mintegy 200 hektárra juttatnak ki hígtrágyát.

A gazdaság vezetője, Csepregi Attila precíziós mezőgazdasági szakmérnök, diplomáját a mosonmagyaróvári karon szerezte, az agronómus Varsányi Miklós, mezőgazdasági mérnök, aki 2018 óta vezeti az agronómiai és precíziós technológiai csoportot.

A Lajoskomáromi Cégcsoport precíziós, digitalizációs megoldásai:

  • 2017-től Agrovir
  • 2019-től precíziós talajvizsgálatok (K-Prec)
  • 2021-től AgLeader okosítás (dif. vetés, tápanyag kijuttatás)
  • 2022-től Hozamtérképezés (teszt üzem)
  • 2024-25 Teljes terület felmérés (határvonal és irány egyesítés) Ez a munka jelenleg is folyamatban van.

Szívből gratulálunk és köszönjük az agrárdigitalizáció fejlesztéséért és terjesztéséért végzett munkátokat!