lovag Dr. Masch Antal, egykori akadémiai igazgatónkra emlékeztünk
Masch Antal orvos, állatorvos
Masch Antal (Anton Masch) 1809. március 11-én született a csehországi Kuttenplanban (ma: Chodová Planá község Csehországban). Felsőfokú tanulmányait a prágai Károly Egyetem (Universitas Carolina Pragensis) Orvosi Karán kezdte, majd később a bécsi egyetemen 1836-ban szerzett orvosi oklevelet. 1840-ben nevezték ki a Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézet tanárává, ahol anatómiát, állattant, ásványtant és éghajlattant is tanított. Masch Antal 45 évig szolgálta Óvárt: 1846-1848 és 1861-1884 között igazgatója volt az intézménynek. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a 19. század végén itt működő, mintegy húsz kiválóságot magába foglaló „Magyaróvári Nagy Tanári Kar” és „Fénykorszak” létrejöttének a megalapozásában, aminek ő maga is egyik kiemelkedő személyisége volt. Az ő idejében jöttek létre az első kísérleti állomások Magyaróváron. Hetvenöt éves korában, 1884. augusztus 27-én hunyt el Magyaróváron.
A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar és az Óvári Gazdászok Szövetsége szervezésében 2024. szeptember 25-én az Óvári Vár lovagtermében került megrendezésre a Masch Antal Emlékülés, ahol az Alma Mater leghosszabb ideig regnáló igazgatójára emlékeztünk. Az ő munkássága az intézményalapítók – Albert Kázmér szász-tescheni herceg és denglázi Wittmann Antal lovag reformkori tudós mezőgazdász – érdemeivel vetekszik.
Az emlékülést megelőzően reggel 9 órakor a magyaróvári temetőben a Nemzeti Sírkertbe sorolt sírhelyeket jelölő okos parcellakő avatását követően Masch Antal szimbolikus síremlékének és Karkovány Ákos felújított sírkövének avatása és megáldása is megtörtént. A temetői rendezvényen a megemlékezőket Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója, valamint Dr. Iváncsics János, Mosonmagyaróvár város alpolgármestere köszöntötte.
Móczár Gábor hangsúlyozta, hogy a parcellakő azokat a személyeket jelöli, akik a maguk szakterületén nagyot alkottak, olyan tetteket vittek véghez, amiket nekünk, az utókornak érdemes megismernünk, magunkévá tennünk. A jelzőoszlopok azt jelzik, hogy olyan személyek nyugszanak ezen a temetkezési helyen, akik mindannyiunknak példát mutatnak hősiességből, hazaszeretetből, elhivatottságból, kitartásból és szakmai alázatból. Ezek közé a személyek közé tartoznak az itt nyugvó óvári gazdászok, akik arra inspirálnak minket, hogy a földet, amin élünk, hasznosan és tisztelettel használjuk – fogalmazott Móczár Gábor.
Dr. Iváncsics János Mosonmagyaróvár alpolgármestere arra mutatott rá, hogy 19 név került fel az okos parcellakőre, közülük 12 köthető a magyaróvári akadémiához, mely a város egy fontos identitáspontja.
Az Óvári Gazdászok Szövetségének elnöke, Kovács-Csomor Zsolt ismertette lovag dr. Masch Antal életútját. Az Alma Mater egykori tanára és leghosszabb ideig regnáló igazgatója 44 éven át szolgálta a magyaróvári tanintézetet, ebből negyed évszázadot igazgatóként, 11 évet igazgatóhelyettesként. Emellett humán-, majd állatorvosként, oktatóként is szolgált, szakkönyveket írt. Hetvenöt éves korában, 1884. augusztus 27-én hunyt el. A magyaróvári temetőben a jelenlegi új sírhelye helyén egy aprócska tábla jelezte az intézmény fénykorszakának megalapozója nyughelyét, ugyanis Masch Antal kriptája az 1950-es években ismeretlen körülmények között és jogtalanul egy másik család tulajdonába került. E méltatlan állapotok rendezésére a szövetség emlékbizottságot hozott létre tavaly, s tevékenységének köszönhetően készülhetett el a szimbolikus síremlék.
Büszkék vagyunk a múltra, de legalább ennyire a jelenünkre is – vette át a szót Dr. Tóth Tamás, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékánja, hangsúlyozva:
- A hazai felsőoktatásban egyedülálló hagyományokkal rendelkező Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar jogelődje 206 éve nyitotta meg kapuit, Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézet néven. Jelen időben a Széchenyi István Egyetem kötelékében az elmúlt években a kar rendkívül dinamikus fejlődésen megy keresztül úgy, hogy közben jól őrzi tradíciót és az alapítói által képviselt szellemiségét. Ugyanakkor a korszerű, precíziós és digitalizált mezőgazdasági követelményeknek megfelelően képezi történelmének immár kilencedik nemzedékét, tovább öregbítve tanintézetünk több mint két évszázados hírnevét.
- Gyakran elmondjuk, hogy „Óvári Gazdásznak lenni nem szakma, hanem egy életre szóló hivatás és kötődés, egy szétszakíthatatlan szövetség a szeretett Alma Materrel és az itt végzett gazdásztársainkkal”. Ezen kívül egy különleges kapcsolat fűz minket a városhoz, amely a karnak igazi otthont és közösséget biztosít Mosonmagyaróváron. A kar és a város szövetsége, partnersége egy olyan szimbiózis, amely immár évszázadok óta összeköt minket.
- Az Óvári Gazdászok Mosonmagyaróvár életében betöltött szerepét jól mutatja, hogy a magyaróvári temetőben lévő Nemzeti Sírkertbe sorolt védett sírok száma 19, melyből 12 az akadémiához köthető személy. Ahogy egyetemünk névadója, Széchenyi István megfogalmazta: „Ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli a múltját, nézd meg a temetőit.”
Ezt követően Dr. Nagy István agrárminiszter, országgyűlési képviselő szólt az emlékező egybegyűlteknek. Kihangsúlyozta, hogy a példaképek fontosak, identitást, erőt adnak mindannyiunk számára – vélekedett az egykori óvári gazdász. Kiemelte annak fontosságát, hogy elődeinkre méltóképpen emlékezzünk, megadjuk számukra a tisztességet. Hangsúlyozta még az akadémia több mint két évszázados szerepét Mosonmagyaróvár és az egész Kárpát-medence agráriuma életében.
A parcellakő megáldása után Dr. Masch Antal jelképes sírhelyét és Karkovány Ákos felújított sírkövét Bősze Gábor diakónus szentelte fel.
Dr. Masch Antal szimbolikus síremléke és Dr. Karkovány Ákos felújított sírköve
11 órától lovag Masch Antal tiszteletére szervezett emlékülés – stílszerűen – az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar várépületének lovagtermében kezdődött. A himnusz eléneklését követően a rendezvény moderátora és főszervezője, Dr. Cser János c. egyetemi tanár, a Masch Antal Emlékbizottság alelnöke köszöntötte a szép számmal megjelent óvári gazdászokat és kedves vendégeket. Ezután Dr. Tóth Tamás dékán a kar nevében üdvözölte a megjelenteket, majd a Masch Antal Emlékbizottság elnökeként az alapos és sokoldalú munkáért okleveleket adott át az emlékbizottság tagjainak. Ezután Csontos Károly: Óvár nekünk című versét Sztrókay Attila óvári gazdász szavalta el.
A rendezvény folytatásaként megemlékező előadásokra került sor. Elsőként Dr. Cser János ismertette a Masch Antal Emlékbizottság létrehozásának körülményeit és annak másfél éves működését. Őt Martinschich Balázs történész-muzeológus követte, aki „Masch Antal kora az agrárpiacosodás idején hazai és nemzetközi kontextusban”, ill. „Szemelvények a Magyaróvári Gazdasági Akadémia XIX. századi történetéből” címmel tartott előadást. A rövid kávészünet előtt Császár Sándor magánénekes, óvári gazdász adott elő két Kacsóh Pongrác dalművet.
A kávészünet után Dr. Kalmár Sándor karunk egyetemi docense osztotta meg az emlékülés résztvevőivel Masch Antallal kapcsolatos kutatásának eredményeit: „Masch Antal professzor, intézményvezető, a fénykorszak megalapozója. Masch Antal orvosi praktizálása” címmel tartott prezentációjában. Ezt követően a Heideröslein Német Nemzetiségi Dalkör egy kis német nyelvű dalcsokorral állított emléket a német ajkú Masch Antal egykori akadémiai igazgatónak. A lovagterem jó akusztikájának köszönhetően a dalkör remek műsorral kápráztatta el a hallgatóságot.
Az utolsó programként Masch Antal és Karkovány Ákos életét röviden bemutató emlékkiállítás megtekintésére volt lehetőség, melyet Németh Attila, Homor Péter és Szabó Zsolt állított össze. Ezen kívül bemutatásra került az emlékülésre összeállított kiadvány is. A rendezvény a gazdászhimnusz eléneklésével, a büféebéd elfogyasztásával és baráti beszélgetéssel zárult.
Ezúton is hálásan köszönjük az óvári gazdászoknak és más adományozóknak, hogy nagylelkű pénzadományaikból megvalósulhatott Masch Antal szimbolikus síremlékének kialakítása és Karkovány Ákos sírkövének felújítása, valamint az emlékülés a kiadvánnyal együtt!
Lejegyezte:
Dr. Cser János ny. intézetigazgató, c. egyetemi tanár
Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar