Különleges szakmérnökök Baranyából: Óvár, a szakma és a digitalizáció köti őket össze

Hajdu József Nagypeterdről, Bacsó Bence pedig Pécsről érkezett a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karára, hogy tovább fejlessze tudását a precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzésen. A közös programok és feladatok először jó kapcsolatot, barátságot, majd egy projektmunkát hoztak a 6-os csoport korelnöke és legfiatalabb tagja számára.

kép1.jpg

6-os óvári precíziós szakmérnök csoport

 

Hajdu József több, mint négy évtizede műveli a Szigetvár és a Nagypeterd környéki földeket, a Baranya vármegyében működő családi gazdaságukban 850 saját és néhány 100 hektár bérelt területen dolgoznak. A szántóföldi növénytermesztés mellett 170 skót felföldi marhát is tartanak.

IMG-0693.jpg

Hajdu József  precíziós mezőgazdasági szakmérnök

 

Hajdu József elmondta, hogy:

„Az idő haladtával én is éreztem, hogy a régi mezőgazdasági evidenciák megváltoztak, aminek tudományos, műszaki, szervezeti, és egyéb okai is vannak. Tovább kellett lépni az elméletben és a gyakorlatban is. A precíziós gazdálkodásról megjelenő hazai cikkek hasznosak, de nem adnak sok lehetőséget az elmélyülésre és az összes részlet megismerésére. Ezért döntöttem úgy, hogy elmegyek egy szakmérnöki képzésre, ahol utat és megoldást is tudnak mutatni a technológia gyakorlatában.

A gazdaságunkban folyamatos a fejlesztés, aminek még nem vagyunk a végén. A folyamat korszerű, távérzékeléses, sorvezetős gépekkel kezdődött, aztán okos munkagépek beszerzésével haladtunk tovább. A precíziós alapokra képesek vagyunk, részeredményeket elértünk, de beláttuk, hogy magunktól nem tudjuk tovább fejleszteni a rendszert. A sorelzárás, az RTK-pontosság és a hozammérés után szintet szerettünk volna lépni, a mezőgazdaság digitális átállását támogató pályázat adott újabb lökést ehhez. Az óvári iskola nagyon sokat segített a technológia megértésében, ma már mögé látok a folyamatoknak: érzékelhető, felfogható és értékelhető, milyen munka van a szolgáltatások mögött ahhoz, hogy rendben legyen a szaktanácsadás.”

 

Így került vissza az iskolába

Hajdu József azt is elmesélte, hogy több képzési helyre is beadta a jelentkezését, és közülük Óvárról érkezett a legjobb visszajelzés:

„Egy talpraesett hölgy, Sülyné Máté Anita válaszolt a megkeresésemre, részletesen ismertette az oktatás menetét, a gyakorlatot, a megszerezhető tudást és a képzés lehetőségeit. Ez meggyőzött és nagyon örülök, hogy így történt. Bár számomra kicsit szokatlan volt a képzési stílus, gyorsan megbarátkoztam vele, mert képzett, lelkes, tudni és a tudást átadni akaró gárda volt jelen az oktatáson. Csak pozitívumokat tudok elmondani az oktatókról  és a meghívott előadókról, olyan témakörök, előadások és programok voltak, amik szinte mindig lekötötték az embert. Az oktatók közül kiemelném az évfolyamért felelős dr. Vona Viktoriát, aki sok munkát fektetett az oktatásunk szervezésébe is, és bármikor bármilyen problémával lehetett hozzá fordulni, mindig segített azok megoldásában.

Legfiatalabb csoporttársunk, Bacsó Bence Pécsről érkezett a képzésre, ezért az együtt utazás logikus, a kapcsolattartás pedig egyszerű volt. Úgy döntöttünk, hogy közösen készítjük el a szakképesítéshez szükséges projektmunkánkat is, aminél nagyon jól kiegészítettük egymást. Bence magas szintű számítógép felhasználói tudással bír, hamar megértette, mit lehet kihozni a programokból, nekem is sokat segített ezekben. A közös munkánál oroszlánrészt vállalt az informatikai részből, én pedig a több évtizedes agrártudást hoztam, így rengeteget tanultunk egymástól.”

kép3.jpg

Bacsó Bence precíziós mezőgazdasági szakmérnök

 

Az élelmiszeriparból ugrott át az agrárdigitalizációba

 

Bacsó Bence a Pécsi Sörfőzde Zrt. projektmenedzsere, főként élelmiszerpari kutatásokkal foglalkozik. Már egy ideje érdekelte az adattudomány, az információk elemzése és a vizualizáció, így jutott el a precíziós gazdálkodáshoz. „Korábban a numerikus adatokból újabb numerikus adatokat nyertem ki, a képzésen viszont jó volt látni, hogy az adattudománynak a grafikonokon túl van vizuális oldala. Óriási élmény volt látni a mezőgazdasági táblákon a különböző rétegeket, megállapítani az összefüggéseket, elemezni a térképeken található adottságokat és adatokat”

– mondta.

kép4.jpg

"Külsősként érkezve nem lettem agronómus egy év alatt, de a csoporttársakban sok olyan embert ismertem meg, aki komolyan benne van a helyspecifikus gazdálkodás gyakorlatában és szívesen, szeretettel mesélt arról, amit csinál. A tudásmegosztás élő, izgalmas csapatot hozott össze, sokkal többet meg tudtam ismerni a technológiából, mint amire előzetesen számítottam. A képzésen igyekeztek megmutatni a részleteket, hogy mennyire sokrétű a precíziós gazdálkodás. Örültem, hogy nem a történelemben kapirgáltunk, hanem aktualitásokat ismerhettem meg, a technológia úttörői adtak elő nekünk és a programokon láthattam, mi és miért történik a művelt területeken. Nagyon megszerettem a térinformatikát, izgalmas volt földrajzi adatokkal, talajvizsgálati és betakarítási eredményekkel, kijuttatási térképekkel dolgozni. Ez jól is jött a közös projektmunkánál, amiben végigvettük a nagypeterdi gazdaság digitalizációs fejlesztéseit és gépbeszerzéseit, valamint igyekeztünk olyan kontextusba helyezni, amiben a rendszer térben és időben jól tud működni. Józsi bácsi rengeteg részletről beszélt, sokszor egy fél mondata is aranyat ért. Jó volt látni és adatokba, táblázatokba önteni a gazdálkodási rendszere működését, a szakmérnöki képzésen tanult ismereteket az ő adataival dolgozva tudtam hasznosítani. A végén, az adatok összefésülésénél aztán örömmel láttuk, miket hoztunk ki a begyűjtött és rendszerezett információkból. A magam részéről azt éreztem, hogy a térinformatikával és a statisztikával is érdemes egyre többet foglalkoznom, most már az agráradatokkal együtt is."

kép5.jpg

 

Vár Óvár: készülhet a hetedik csoport

Az eddigi csoportok sikerei után is sok gyakorlattal, interaktív, szakmai tudással és új ismeretekkel várjuk az egykori és a leendő óvári gazdászokat is – mondta a szak vezetője, dr. Vona Viktória.

6 kép.jpg

 

Interjú készítője Csurja Zsolt (precíziós mezőgazdasági szakmérnök 3-as csoport) és Dr. Vona Viktória szakvezető

Interjút készítette: Csurja Zsolt –  precíziós mezőgazdasági szakmérnök 3-as csoport