Jubilálók: ezért szeretnek a Széchenyi István Egyetemen dolgozni (1. rész)

 

 

Dr. Gulyás László, az Állattudományi Tanszék egyetemi docense harminc éve dolgozik a Széchenyi István Egyetemen. Frappáns megfogalmazása szerint „a fiataloké a jövő, a jövő Győrben épül, így a Széchenyi István Egyetemen is, és én pedig elmondhatom, hogy itt dolgozom”.

Ha az elmúlt három évtizedre visszatekint, van mit ünnepelnie. „Büszke vagyok, hogy óvári gazdászként számos óvári gazdász generációt taníthattam, büszke vagyok a közel 200 hallgatómra, akinek témavezetője lehettem és sikeres szakemberekké váltak, büszke vagyok a TDK-, OTDK-, MÉTE-OTDK- és országos szakmai versenyeken részt vett és szép sikereket elért hallgatóimra és kitüntetéseimre is. A Wittmann Antal-díjra, a Nagyváthy János-díjra, a Mestertanár Aranyérem kitüntetésre, a „Rektori Dicséret”-re, valamint a hallgatók (HÖK) által adományozott „Oktatók a hallgatókért” díjaimra. Örömmel tölt el, hogy a volt tanáraimtól, valamint a gyakorlatból szerzett tudásomat és tapasztalatomat átadhattam a hallgatóimnak és fiatalabb kollégáimnak” – foglalta össze dr. Gulyás László.

jubilálók 1.1..PNGDr. Gulyás László, az Állattudományi Tanszék egyetemi docense (Fotó: Májer Csaba József)

 

Mészáros István mesteroktató s egyben Széchenyi Alumni idén negyven éve vette fel a munkát a Széchenyi István Egyetem jogelőd intézményében. Mint mondta, megtiszteltetés volt, ha valaki az akkori főiskolán dolgozhatott. „Itt jelenleg is minden adott a szakmai fejlődésre” – tette hozzá.

Kezdetektől fogva a laborokban vett részt a hallgatók gyakorlati oktatásában, és hamar rájött, hogy ezt a munkát neki találták ki. Később az elméleti oktatásba is bekapcsolódhatott. 1993 óta pedig az egyetem telefonos rendszerét is üzemelteti.

„A kilencvenes évek végén a laborokban lévő elavult technikai eszközöket elkezdtük lecserélni. Szakmai kapcsolataim révén sikerült forrást szerezni a fejlesztésre, és ekkor kezdtem kialakítani a Távközlési Laboratóriumot. Néhány év fejlesztés után – a szakma képviselői szerint – az ország legjobban felszerelt távközlési oktatólaboratóriuma nálunk működik. Büszke vagyok rá, hogy egy olyan labort sikerült létrehozni, amelyben a hallgatók nem a múlt, hanem a jelen és a jövő technikájával ismerkedhetnek meg. Több olyan megoldásunk van, melyből az országban az egyetlen csak nálunk található” – mutatott rá Mészáros István.

A mesteroktató a labort az egyetem és a támogatók segítségével azóta is folyamatosan fejleszti. Legfontosabb célja mindvégig, hogy a hallgatók a legújabb hálózati eszközöket és megoldásokat ismerhessék meg.

jubilálók 2..PNGMészáros István 2000 és 2002 között a Főiskolai Tanács, 2002 és 2018 között pedig négy cikluson keresztül a Szenátus tagja volt. (Fotó: Májer Csaba József)

 

Dr. Gyömörei Tamás, a Testnevelési és Sportközpont vezetője abban az időszakban kezdhetett dolgozni a Széchenyin, amikor az egyetemmé válás izgalmas időszaka elindult, és máig tartó dinamikus fejlődés vette kezdetét. Mint mondja, jó érzéssel tölti el, hogy ennek minden nap részese és alkotója lehet.

„Ma is különösen izgalmas visszatekinteni az elmúlt 30 év sportos változásaira, amely az »Egyetem sportja, a város sportja« programmal indult, majd impozáns sportlétesítmény-fejlesztésekkel folytatódhatott. Nem múló örömmel tölt el, hogy tervezője, megvalósítója lehettem az építkezéseknek, a fejlesztési programoknak, és mindezzel a Széchenyi István Egyetem sportja jelentős társadalmi, gazdasági erővé vált a régióban” – összegzett dr. Gyömörei Tamás.

jubilálók 1.3..PNGDr. Gyömörei Tamás, a Testnevelési és Sportközpont vezetője (Fotó: Májer Csaba József)

 

Dr. Horváth András, a Fizikai és Kémiai Tanszék egyetemi docense számára a Széchenyi István Egyetem nyugodt környezetet jelent. „Adódik ez a város méretéből, az egyetem környezetéből és abból is, hogy nálunk nincsenek olyan belső ellentétek, rivalizálások, mint sok hasonló munkahelyen” – mondta.

Az elmúlt harminc évre visszatekintve így fogalmazott: „A legbüszkébb arra vagyok, hogy hallgatóim többsége jó tanárnak tart. A tanítás az, amiért egyetemi pályára jöttem. Úgy érzem, ezt színvonalasan művelem, és minden olyan visszajelzésre büszke vagyok, amikor kiderül, hogy gondolkodásra késztettem a hallgatóimat és találtak szépséget, érdekességet is abban, amit elmondtam, megmutattam”.

Hozzátette: vezetői tevékenységei közül az oktatás-minőségügyi jelentések rendszerének létrehozását, fejlesztését és működtetését tartja legnagyobb eredményének. „Azt hiszem, ez számottevő és nagyrészt pozitív hatással volt az egyetem belső folyamataira, a kurzusok értékelésére, a hallgatói visszajelzések kezelésére” – fűzte hozzá.

jubilálók 1.4..PNGDr. Horváth András, a Fizikai és Kémiai Tanszék egyetemi docense (Fotó: Májer Csaba József)

 

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék egyetemi docense szintén harminc éve dolgozik a Széchenyi István Egyetemen. 1992-ben frissdiplomásként kezdett tanársegédként dolgozni a győri felsőoktatásban, az akkori tanítóképző főiskolán. Azóta is Győrben, szeretett városában oktat. 2022-ben, a 30 éves jubileum évében leginkább arra gondolt, milyen gyorsan elrepült ez az idő.

„Valóban, a Széchenyi István Egyetemen és a jogelőd intézményekben végzett munkám rendkívül változatos volt és jelenleg is az, továbbá a fiatal, érdeklődő hallgatók körében végzett munka is mindig inspirált” – nyilatkozta.

Bár a munkáját ez idő alatt fizikailag ugyanott végzi, számos területen kipróbálhatta magát: tanított, kutatott, vezetői feladatokat látott el, mentorált, nemzetközi és hazai tudományos programokat szervezett, kiadványokat szerkesztett.

jubilálók 1.5..PNG

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék egyetemi docense (Fotó: Májer Csaba József)

 

„A munkatársi közösséget nagyon szeretem, jól érzem magam az egyetem által szervezett szakmai és közösségi programokon. Jó egy szép környezetben működő intézményben dolgozni, ami folyamatosan fejlődik. Az eddigiekre visszatekintve büszke vagyok, hogy közreműködtem a francia nyelvoktató tanító szak, majd műveltségterület programjának kidolgozásában és megvalósításában, jelenleg pedig örömmel oktatom a nemzetközi tanulmányok képzések francia nyelvű moduljait a magyar és nemzetközi hallgatóknak. Fontos eredmény számomra, hogy 2007–2016 között szerveztem munkatársaimmal az egyetem Apáczai-karához kötődő, mind nagyobb érdeklődést kiváltó Apáczai-napok konferenciát, és szerkesztettem a kapcsolódó konferenciaköteteket. Fontosnak érzem továbbá, hogy az Apáczai Csere János-kar nemzetközi dékánhelyetteseként végzett munkám során a nemzetközi együttműködések száma jelentősen nőtt” – foglalta össze.

Összességében úgy látja, hogy a munka és az egyetem, a kar, a tanszék közege inspiráló, és segít lélekben fiatalnak és optimistának maradni. „Hihetetlen jó érzés valamit létrehozni, fiatalokat támogatni, látni a fejlődésüket. Ezért dolgozom itt már 30 éve” – húzta alá dr. Lőrincz Ildikó.

 

Forrás: https://www.uni.sze.hu/post/jubil%C3%A1l%C3%B3k-ez%C3%A9rt-szeretnek-a-sz%C3%A9chenyi-istv%C3%A1n-egyetemen-dolgozni-1-r%C3%A9sz