Emlékkonferencia Prof. Dr. Rechnitzer János tiszteletére
2024. november 15-én került megrendezésre Prof. Dr. Rechnitzer János, intézetalapító, Győr Megyei Jogú Város díszpolgára tiszteletére az „Éljen a regionális tudomány!” című emlékkonferencia a HUN-REN KRTK RKI Nyugat-magyarországi Tudományos Osztály győri intézetében.
Az egynapos rendezvény délelőtti programja során plenáris előadásokat hallhattunk professzor úr pályatársaitól, akik tudományos prezentációjukat egy-egy Rechnitzer ’profhoz’ köthető személyes élménnyel színesítették. Az 5 plenáris előadás a regionális tudomány különböző szegmensét villantotta fel, azonban mindegyik fontos és több szempontból elgondolkodtató meglátásokat vázolt a hallgatóság elé.
A program következő részében 2 könyvbemutatóra is sor került:
Először a COMITATUS Önkormányzati Szemle folyóirat 2024 évi, őszi ’In memoraim Rechnitzer János’ tematikus lapszámot mutatta be a folyóirat főszerkesztő-helyettese, Mezei Katalin az AKMK Területi Tudományi és Vidékfejlesztési Tanszék vezetője. A Széchenyi István Egyetem és a Comitatus Társadalomkutató Egyesület gondozásában kiadásra kerülő folyóirat ezt a tematikus összeállítást Rechnitzer János professzor életműve előtti tisztelgésnek szentelte. A kötet professzor úr 6 fő kutatási területéhez igazodva közöl 20 írást a kollégáktól, pályatársaktól és tanítványoktól.
’Insula Magna - Táj, víz és hang a Szigetközben’ című könyvről tartotta, mely kötet Jakobi Ákos, Miszlivetz Ferenc és Rechnitzer János szerkesztésében készült, megjelenésének éve 2024. A könyvet a Gondolat Kiadó és a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete adta ki, megjelenését pedig a Széchenyi István Egyetem támogatta. A 390 oldalas műben 4 nagy témakör mentén elemezték az Insula Magna projekt tárgyát képező téregység (Szigetköz-Csallóköz) magyarországi kistáját, a Szigetközt.
A kutatóintézetben Rechnitzer János egykori irodájából egy ’Rechnitzer János közösségi teret’ alakítottak ki, melynek ünnepélyes átadására is sor került a könyvbemutatókat követően. A délutáni programsorozat nyitó elemeként professzor úr műgyűjtés iránti szenvedélyére emlékezve a miniMADImax „MADI hatása a nemzetközi geometrikus művészetre” c. kiállítás megnyitóját tartották meg.
Az emlékkonferencia a délutáni szekcióülésekkel zárult: párhuzamosan 4 szekcióban (területi politika és területfejlesztés, tudomány és művészet, városfejlődési trendek, innováció és fenntarthatóság), több mint 20 előadás hangzott el.