Digitalizáció a legeltetésben: újabb terepi adatgyűjtés volt Dunaszegen
A Széchenyi István Egyetem Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ szakemberei újabb terepi napot tartottak a "Mesterséges intelligencia (AI) alapú IoT eszközök fejlesztése a fenntartható és természetközeli szarvasmarhatartás elősegítése érdekében" című projekt második gyakorlati programján, Dunaszegen.
A júliusi forróságban a természetközeli gyepet alkotó három kísérleti területegység növényállomány összetétel és fitomassza hozam felmérését végezték el második alkalommal összesen 73 felvételi ponton, melyek lefedik a húshasznú szarvasmarha legelőként funkcionáló összterületet.
Mivel a kísérleti gyepterület legeltetési rendje a helyi gazdálkodó húsmarha állományának termelési ciklusához alkalmazkodik, a felvételezett növénycsoportok újabb elemét alkotja az úgynevezett holt fitomassza, mely hasonló hasznosítási módú gyepek esetében tradicionális kísérőelem.
Ugyanakkor a növényállomány zavartalan, természetes magpergése, valamint a szelektív legelés elmaradása a vizsgált gyepasszociációk reprezentatív nyári aspektusát mutatták. Új kétszikű növényfajok jelentek meg, főként a Gallium, Cichorium, Linaria nemzetségekből.
A terepi felvételezéseken túl megkezdődött a gulya mozgásmegfigyeléséhez szükséges szenzorrendszer kialakítása is. Ennek keretében a Járműipari Kutatóközpont szakemberei kijelölték a képi felvételezés helyszíneit Szomolányi László gazdálkodó segítségével, valamint megkezdték a szenzorok kialakítását.
#SZE #AÉKK #GÓvár #Dunaszeg #Győr #gyepgazdálkodás #precisionAG #állattenyésztés #legeltetés #agráradat #kutatás #Mosonmagyaróvár #SmartFarm #Széchenyi #Egyetem