Digitális jövő, digitális vidék konferencia – Drónokról Rajkán

Forrás: https://www.kisalfold.hu/helyi-gazdasag/2024/06/digitalis-jovo-digitalis-videk-konferencia-dronokrol-rajkan-fotok

Digitális jövő, digitális vidék konferencia címmel szerveztek bemutatóval egybekötött konferenciát Rajkán, ahol a drónok egyre nagyobb elterjedéséről szóltak.

Képernyőfotó 2024-06-11 - 6.45.09.png

"Egy olyan konferencián gyűltünk ma össze, amely a jövőbe enged bepillantást. Egy olyan világba, mely alapjaiban fogja megváltoztatni és befolyásolni mind a vidéki élet színvonalát, mind a világ mezőgazdaságát." – kezdte beszédét Nagy István agrárminiszter, a térség országgyűlési képviselője. Kiemelte: "Jó hír, hogy a magyar fejlesztések, a magyar kutatók munkájának színvonala élen jár a világban és gyakorlatilag a drónos technológia fejlesztésében Magyarország a világ vezető helyén szerepel. Napjainkban a magyar mezőgazdaság erőteljes átalakulásának vagyunk szemtanúi. Az átalakulás által nyújtott lehetőségek kiaknázásához azonban a kulcsszó: az alkalmazkodás."

Képernyőfotó 2024-06-11 - 6.45.36.png

A tárcavezető szerint ma már elengedhetetlen az agráriumban a digitális transzformáció: "A termelés hatékonyságának növelése, a környezeti terhelés csökkentése vagy éppen a gazdaságok hosszú távú életképességének biztosítása ma már csak a digitális megoldások segítségével lehetséges. Éppen ezért az Agrárminisztérium számára prioritás, hogy minél többen használják a digitális technológia nyújtotta lehetőségeket. Itt a precíziós gazdálkodás elterjedésére, illetve az olyan döntéstámogató eszközök alkalmazására gondolok, amelyek segítik az agrotechnológiai folyamatok tervezését."

Nagy István arról is beszélt, hogy a drónok mára a hétköznapjaink részévé váltak, a digitális átalakulásnak köszönhetően a gazdák napjainkban már segítségükkel permetezhetnek és öntözhetnek. Ezáltal csökkenhet a környezeti terhelés és könnyebben megóvhatjuk teremtett világunkat is.

Azon dolgoznak, hogy mind a jogszabályi környezete, mind a rendelkezésre álló növényvédószer-engedélyezések megtörténhessenek, hogy a fejlődés és a váltás minél gyorsabb mehessen végbe a drónos növényvédelem terén Magyarországon. 

– Fontos, hogy az agrárvállalkozások rendelkezzenek világos jövőképpel, megfelelő alkalmazkodóképességgel és több éves beruházási tervvel. Ez ugyanis az egyik feltétele annak, hogy hosszú távon biztosítsuk a magyar vidék élhetőségét, a megfelelő minőségű és mennyiségű élelmiszer biztosítását a magyar lakosság számára – zárta gondolatait az agrárminiszter. 

 
 

Kiss Vince rajkai polgármester köszönetét fejezte ki, hogy a települést választották a leendő drónképzés helyszínéül.

– Településünknek egy nagy kitörési lehetőség az, hogy bekapcsolódhat a jövőnket meghatározó digitális fejlődésbe. Bízom benne, hogy az ide érkező humántőke és az általa kialakuló kapcsolatrendszer hosszú távon kihat a helyi gazdaság fejlődésére és a térségi szerep megerősítésére – fogalmazott a faluvezető. 

Kiss Vince arról is beszélt, hogy a közigazgatásuk nagy része Natura 2000 besorolású terület, ezért is kap nagy jelentőséget, hogy a mezőgazdasági vállalkozások mielőbb bekapcsolódjanak a professzionális termelésbe, megmutatva a jövő környezettudatos, de amellett magas hozamot elérő gazdálkodását. 

Dr. Teschner Gergely, a Széchenyi Egyetem adjunktusa a jelenleg és a közeljövőben tervezett drónképzéseket mutatta be, míg dr. Szauer Balázs, a CloudIA Zrt. vezérigazgatója ismertette, hogy a drónok a mezőgazdaságban miként vethetőek be az adatgyűjtéstől a növényvédő szerek kijuttatásáig.

Dr. Zámbó Tibor rajkai jegyző a helyi innovációs elképzeléseket és fejlesztéseket mutatta be. Temetői információs rendszert hoztak létre, melyet a honlapról elérhetővé tesznek. A falu központjában digitális hirdetőtáblát terveznek, melyen közzé teszik az aktuális programokat, híreket, de lehetőséget nyújtanak a lakosságnak is a hirdetések feladására, több nyelven. QR-kódok használatával a helyi nevezetességeket mutatják be, szintén több nyelven. 

A jegyző arra is rámutatott, milyen sokoldalúan tudják használni a két éve beszerzett drónt a hatósági eljárások, településfejlesztés, településszintű információgyűjtés és társhatósági megkeresések során, de az akár katasztrófák esetén is bevethető, tűzesetektől az árvízig. 

Az előadásokat követően a drónokkal gyakorlatban is bemutatták azok sokoldalúságát. 

 

MÉSZELY RÉKA

 

Nyílt nap

A karon 3 alkalommal is lesz lehetőség személyesen megismerni képzéseinket és a hallgatóinknak kínált lehetőségeket:

Helyszín: Mosonmagyaróvár Lucsony u. 2.

Időpontok: 

2024. november 8. (péntek)

2024. december 13. (péntek)

2025. január 17. (péntek)

PontÓvár

PontÓvár egyetemi felkészítő:

https://felveteli.sze.hu/pontovar