A Széchenyi István Egyetem adott otthont az idei AgroVIRTUS csapatversenynek
Az idei AgroVIRTUS digitális agrármenedzsment-versenynek a győri Széchenyi István Egyetem biztosított otthont. A rangos megmérettetésen az ország felsőoktatási intézményeiből érkező hallgatói csapatok vettek részt. A résztvevők valósághű döntési helyzetekben szerezhettek tapasztalatot, felkészülve az agrárágazatot érintő komplex szakmai kihívások gyors és hatékony kezelésére.
Verseny közbeni pillanatok. 11 csapat képviselte a mezőny legjobbjait
Az AgroVIRTUS verseny idei témája a Bold Agro Kft. termelési eredményeinek és működésének optimalizálása volt. A csapatok a vállalat által biztosított termelésirányítási rendszerből származó adatokat értékelték, áttekintették a cég működését, majd kidolgozott projekttervük keretében javaslatokat tettek a fejlesztési lehetőségekre. Javaslataik így a cég adatain alapultak, és azokat innovatív megoldásokkal egészítették ki, melyek új fejlesztési irányokat azonosítottak, és a vállalat számára továbblépést jelenthetnek a hatékonyabb működés irányában.
A verseny három fő tevékenységi terület köré épült: növénytermesztési üzletág, állattenyésztési üzletág és élelmiszer-feldolgozási tevékenység. Érdekességként kiemelhető, hogy a hallgatók kisebb arányban választották a növénytermesztési területet, pedig itt a precíziós gazdálkodás és az adatalapú megközelítés kiemelkedően magas színvonalú. A résztvevők többsége az idei évben állattenyésztéssel, különösen a sertéstenyésztés eredményeinek javításával foglalkozott. Az általuk vizsgált témák között szerepelt például a kocák termelékenységi mutatóinak növelése, a malacelhullás mérséklése, valamint a hízókibocsátás és a termelési eredmények javításának lehetőségei.
A hallgatók másik csoportja az almafeldolgozással kapcsolatos innovációkra összpontosított, melynek célja az volt, hogy a megtermelt nyersanyagok ne csupán alapanyagként kerüljenek kereskedelmi forgalomba, hanem magasabb hozzáadott értékű termékekké váljanak. Az ötletek között szerepelt például almachips és cider előállítása, amelyek jelentősen növelhetik a termékek piaci értékét. Az ilyen feldolgozási megoldásokkal a termelési költségeket lényegesen meghaladó bevételek érhetők el
– mondta Dr. Tóth Tamás, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékánja a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.
A 60 hallgatói csapat online selejtezőn mérettette meg magát, amelyből az élő döntőbe a 11 legjobb eredményt elérő csapat jutott. A részt vevő csapatok szimbolikusan az interdiszciplináris együttműködés fontosságára hívták fel a figyelmet. Ez a szakmai összefogás rámutatott a jövő fejlődési irányaira, amelyek az eltérő tudományágak közötti együttműködésen alapulnak. A verseny hangsúlyozta, hogy a különböző területek összehangolásával ezen a szakterületen is kiemelkedő eredmények érhetők el.
– fűzte hozzá Prof. Dr. Tossenberger János, az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar dékáni tanácsadója.
A verseny mellett az LEADERSLAB 2024 vizsgaprezentációk bemutatására is a szakmai rendezvény keretében került sor, melynek tanulságaival a részt vevő csapatok is megismerkedhettek. Ennek rangos nemzetközi zsűrijében Egyetemünk is képviseltette magát, Dr. Ásványi Balázs vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettes személyében. Szakmai workshopok, mentorálási lehetőségek, prezentációs készségeket fejlesztő tréningek, valamint közösségi programok kínáltak átfogó támogatást a versenyzők számára.
Az AgroVIRTUS Akadémia nem csupán a versenyre való felkészülésre, hanem a csapatok és az AgroVIRTUS közösség összekovácsolására is kiemelt figyelmet fordít. Az esemény célja, hogy a résztvevők ne csak agrárszakmai tudással és értékes nyereményekkel gazdagodjanak, hanem új kapcsolati hálót és szakmai együttműködéseket alakíthassanak ki, melyek hosszú távon is értékesek lehetnek szakmai pályafutásuk során.
Az elődöntő napjának zárásaként szakmai workshopokra került sor, melyeken Karunk vállalati partnerei is részt vettek. Az előadások során kitértek a cégeiket érintő legfontosabb piaci kihívásokra, és az arra adott válaszaikra, amellyel segítették a versenyző csapatok menedzsmenti tudását bővíteni.
Köszönet illeti a Global Green Europe Kft. képviseletében Radák Kornélia cégvezetőt, Búza Györgyöt, a Bábolna Tetra Kft. tulajdonosát, az AGROFERT Hungária Kft. country menedzserét, Bartha Tündét, valamint Bakos István Attila vezérigazgatót a Bonafarm-Agroprodukt Zrt.-től, akik szakmai hozzájárulásukkal értékes tapasztalatokat osztottak meg az érdeklődőkkel és a versenyzőkkel Dr. Kulmány István Mihály, az Agrár- és Élelmiszeripari Kutató Központ központvezetőjének moderálásával!
Vállalati partnereink szakmai előadásai a verseny elődöntőjén
A verseny második napján Karunk Biológiai Rendszerek és Precíziós Technológiai Tanszéke, a Digitális Fejlesztési Központtal együttműködve, interaktív bemutatóval várta a versenyben részt vevő csapatokat és a résztvevőket. A látogatók nemcsak a drónszimulátort próbálhatták ki és irányíthatták a robotkutyát, hanem értékes információkat is szerezhettek az egyetemen fejlesztett robotok kutatási folyamatáról, valamint a tudományterülethez kapcsolódó képzési lehetőségekről is!
Interaktív bemutatót tartott a Biológiai Rendszerek és Precíziós Technológiai Tanszék, valamint a Digitális Fejlesztési Központ
Az idei AgroVIRTUS verseny fődíját, egy bakui szakmai kirándulást nem más, mint a Magyar UgarON csapata nyerte el. Tervük mesterséges intelligenciát használó hőkamerák beépítése volt a Bold Agro Kft.-nél, melyeknek segítségével még sikeresebbé tennék a gazdaság sertéságazatát.